2017 MNMBS #2 Detroit Mountain Shakedown

Age Group Summary

May 21, 2017



MIDWEST SUPPLIES MARATHON

Open Women

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Kyia Anderson 3165 F/41 5 3:28:19.0
 

Open Men

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Matthew Abel 3018 M/36 6 4:03:58.2
2 Brandt elson 3006 M/46 6 4:06:41.2
3 Nicolai Anikin 3161 M/ 0 6 4:10:01.5
4 Ben Hey 3160 M/38 6 4:12:18.6
5 Mat Moore 3037 M/45 6 4:20:21.3
6 Cody Kramer 3119 M/25 6 4:23:28.6
7 Steve Hamlin 3014 M/38 6 4:24:09.5
8 Charlie Schad 3038 M/47 5 3:28:20.4
9 Nathan Olson 3039 M/44 5 4:00:57.0
10 Ted Clausen 3028 M/38 5 4:01:54.3
11 JP LaMere 3021 M/50 5 4:03:52.4
12 Gary Sjoquist 3105 M/64 4 3:38:57.7
13 jason scherman 3022 M/39 4 3:39:55.8
14 Bruce Martens 3000 M/39 3 1:51:24.0
15 Thad Schulz 3027 M/35 3 2:19:40.1
16 Steve Sturman 3002 M/41 3 2:40:28.4
 

KIDS COMP

Girls 9 to 10

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Ashlynn Omdahl 5003 F/10 1 33:17.1
2 Lillian Thompson 5136 F/ 9 1 40:04.0
 

Girls 11 to 12

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Charlotte Emanoff 5031 F/11 1 30:54.6
2 Kaia Omdahl 5033 F/11 1 33:45.6
3 Grace Brasel 5009 F/11 1 34:42.7
4 Sophie Brenteson 5167 F/11 1 39:56.6
 

Boys 8 and Under

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Isaac Leiseth 5168 M/ 7 1 35:42.5
2 Liam Larson 5175 M/ 8 1 35:46.6
3 Jake Adams 5139 M/ 7 1 40:06.3
4 Drew Adams 5138 M/ 7 1 41:52.3
 

Boys 9 to 10

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Tyler Wujcik 5001 M/10 1 26:41.5
2 Marcus Olson 5008 M/10 1 28:48.1
3 Edison Binsfeld 5007 M/10 1 30:29.4
4 Gage Brasel 5010 M/ 9 1 30:49.4
5 Atticus Harding 5019 M/10 1 31:59.7
 

Boys 11 to 12

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Logan Adams 5137 M/12 1 24:30.5
2 Owen Harding 5018 M/12 1 24:35.9
3 Hayden Leiseth 5166 M/11 1 24:44.6
4 Michael Voss 5169 M/12 1 27:10.8
5 Wesley Wistrom 5171 M/11 1 27:32.4
6 Riley Schoenberger 5172 M/12 1 28:43.5
7 DaShaun Ribinson 5140 M/12 1 29:15.5
8 Evan Thomas 5133 M/12 1 31:41.1
9 Reed Kuzel 5173 M/12 1 32:40.4
 

Boys 13 to 14

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Ethan Lundberg 5170 M/13 1 22:26.0
2 Tyson Braun 5134 M/13 1 23:24.3
3 Ben Frensko 5002 M/13 1 23:59.5
4 Cedar Webster 5132 M/13 1 24:25.2
5 Owen Hall 5174 M/14 1 24:26.7
6 Dawson McDonald 5135 M/13 1 27:16.3
 

CITIZEN

Women 14 and Under

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Isabella Mazion 4008 F/12 2 53:30.3
2 selah scherman 4049 F/12 2 1:02:31.9
3 Ellie Hale 4018 F/12 2 1:12:50.1
 

Women 15 to 18

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 sidney brenteson 4727 F/15 2 1:06:39.2
 

Women 30 to 39

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Cass Studer 4030 F/36 2 1:02:55.9
2 Heidi Olson 4016 F/39 2 1:06:15.2
 

Women 40 to 49

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Tammy Hale 4019 F/42 2 1:12:53.8
 

Women 50 and Over

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Christine Sheflo 4033 F/51 2 54:52.2
 

Men 12 and Under

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Jacob Olson 4015 M/12 2 50:24.9
2 Simon Snyder 4720 M/12 2 55:59.8
3 Brady Thompson 4057 M/12 2 58:06.1
4 cooper kuzel 4736 M/12 2 1:15:43.3
 

Men 13 to 14

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Gabe Gerhardt 4240 M/13 2 49:25.4
2 Liam McDonald 4718 M/14 2 52:19.6
3 Luke Magnotto 4730 M/14 2 52:19.9
4 Joseph Jacobson 4038 M/14 2 54:21.7
5 Cameron Adams 4732 M/14 2 1:23:01.8
6 Aidan Larson 3175 M/13 1 48:15.0
 

Men 15 to 18

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Jack Hennies 4726 M/15 2 49:04.3
2 Saxon Kucin 4036 M/16 2 49:53.6
 

Men 19 to 29

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Derek Port 4537 M/26 2 46:15.8
2 Anthony Schwartz 4724 M/20 2 50:41.1
 

Men 30 to 39

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 JC Larson 4717 M/31 2 44:03.7
2 Jesse Hagglund 4031 M/34 2 44:44.7
3 Mark Larson 3163 M/39 2 54:42.5
4 Tony Kramer 4542 M/30 2 1:06:56.9
 

Men 40 to 49

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Christopher Beter 4548 M/47 2 47:58.5
2 Shane Hipsag 4729 M/48 2 50:01.9
3 Jamie Wujcik 4004 M/47 2 50:44.4
4 Mark McDonald 4728 M/48 2 55:47.1
5 Matt Brenteson 4535 M/47 2 1:01:37.6
 

Men 50 to 59

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Doug Kmoch 4731 M/50 2 48:19.3
2 Tom Keller 4021 M/57 2 50:09.1
3 Eric Jacobson 4037 M/52 2 53:44.6
4 larry navarro 4723 M/51 2 59:33.1
 

Men 60 and Over

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Scott Deitz 4715 M/61 2 49:26.7
2 Erik Berg 4536 M/61 2 50:13.6
3 Tim Gallagher 4001 M/61 2 51:54.9
4 Ralph Gaffahey 4716 M/66 2 57:02.3
 

CITIZEN CLYDESDALE

Citizen Clydesdale

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Jim Gerhardt 4734 M/46 2 58:15.7
2 Jason Kempel 4708 M/44 2 1:01:38.3
3 Marty McDonald 4733 M/44 1 26:12.0
 

NORTHERN BREWER SPORT

Women 15 to 18

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Erin Berglund 2031 F/18 1 1:13:53.6
 

Women 30 to 39

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Mandi Hibbert 2050 F/34 1 1:00:30.9
2 Oriann Johnson 2013 F/34 1 1:09:29.5
3 Tara Makinen 2282 F/38 1 1:15:02.7
 

Women 40 to 49

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Jane Braun 2284 F/49 1 56:47.2
2 Mel'anie Lund 2003 F/46 1 59:00.6
3 Catherine McDonald 2312 F/43 1 1:04:42.4
 

Men 15 to 18

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Tom Beyer 2059 M/15 1 44:04.1
2 Reece Wellik 2061 M/18 1 45:09.7
3 Cole Johnson 2045 M/15 1 45:19.8
4 Kaden Sheflo 2300 M/16 1 48:14.4
5 Jordan Beaudry 2317 M/15 1 51:27.7
6 Brayden Kempel 2307 M/15 1 51:30.6
7 Misha Meyer 2296 M/18 1 52:24.1
8 Ryan Guse 2067 M/15 1 52:56.6
9 gabriel steinmetz 2014 M/17 1 53:42.4
10 Jack Johnson 2046 M/17 1 53:58.2
11 Connor McDonald 2321 M/15 1 57:44.4
12 vincent knutson 2287 M/15 1 1:08:32.5
 

Men 19 to 29

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Steven Hausmann 2088 M/27 1 42:11.1
2 Aaron Tait 2294 M/29 1 45:30.4
3 Chad Bannor 2306 M/25 1 57:51.4
4 Blaine Stephenson 2315 M/21 1 1:00:06.3
 

Men 30 to 39

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Ryan Schultte 2319 M/32 1 44:14.7
2 Philip Imholte 2283 M/37 1 48:53.0
3 Barrett Jesness 2308 M/36 1 49:26.7
4 Brad Kuzel 2286 M/37 1 49:39.3
5 Daymon Thompson 2081 M/36 1 50:38.0
6 dustin juntunen 2043 M/37 1 50:48.9
7 Dylan Herges 2279 M/37 1 1:01:10.5
8 Dan Graff 2305 M/31 1 1:01:58.8
 

Men 40 to 49

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Mike Andert 2038 M/46 1 46:14.5
2 Bill Walters 2000 M/40 1 47:02.7
3 Adam Emanoff 2082 M/42 1 47:56.4
4 Bryan Schoenberger 2310 M/48 1 48:27.3
5 Matthew Johnson 2044 M/45 1 49:41.9
6 Jonathan Thompson 2278 M/48 1 51:31.4
7 Feliciano Salgado 2001 M/47 1 52:49.5
8 joshua nelson 2277 M/42 1 53:47.2
9 Jose Diaz 2030 M/44 1 55:08.3
10 Anthony Maucieri 2320 M/49 1 56:29.4
11 David Janaszak 2042 M/45 1 58:42.8
12 Jimmy Candelaria 2276 M/47 1 1:04:16.6
 

Men 50 to 59

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Edward Jackson 2019 M/51 1 43:52.4
2 Jack Ellefson 2027 M/54 1 46:44.6
3 Steve Wenzel 2318 M/54 1 47:23.5
4 Steve Tracy 2004 M/51 1 50:40.6
5 Jon Darling 2280 M/55 1 53:31.6
6 Rich Colestock 2309 M/51 1 55:17.3
7 Jeff Meyer 2022 M/53 1 57:53.8
8 Steve Hauf 2274 M/55 1 58:13.8
9 Frank Bobick 2009 M/50 1 58:35.5
10 Michael Fritz 2316 M/52 1 58:40.5
11 james dickinson 2275 M/57 1 1:02:12.6
12 Tom Clow 2292 M/57 1 1:05:24.5
13 Kevin Knutson 2281 M/53 1 1:06:52.9
 

NORTHERN BREWER SPORT CLYDESDALE

Sport Clydesdale

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Micael Voss 2060 M/51 1 50:02.0
2 Todd Hale 2025 M/42 1 53:36.2
3 Kory Johnson 2012 M/35 1 54:28.2
4 Chad McDonald 2322 M/46 1 56:47.5
5 Gary Smith 2064 M/53 1 58:56.8
6 David Sundheim 2072 M/33 1 1:01:00.1
 

COMP

Men 18 and Under

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Charlie Jamieson 1027 M/18 2 1:24:03.8
2 Isaac Hale 1015 M/16 2 1:38:15.5
 

Men 30 to 39

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Greg Ames 1018 M/37 2 1:17:55.2
2 David Jensen 1020 M/34 2 1:19:09.7
3 Dan DeRoma 1005 M/32 2 1:27:56.3
4 AJ Lange 1000 M/30 2 1:34:24.4
 

Men 40 to 49

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Matthew Engen 1014 M/48 2 1:21:51.1
2 Kevin Braun 1241 M/46 2 1:22:29.7
3 Randy Smothers 1021 M/49 2 1:26:09.8
4 Rick Ochs 1300 M/49 2 1:28:23.7
5 Ryan Hudak 1016 M/44 2 1:29:47.3
6 Rich Omdahl 1240 M/45 2 1:38:16.4
 

Men 50 to 59

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Scott Lund 1001 M/50 2 1:28:04.4
2 kevin froemming 1065 M/58 2 1:28:18.7
3 Tim Hieb 1003 M/58 2 1:28:27.3
4 Mike Anderson 1010 M/54 2 1:31:29.5
5 Leigh Mazion 1008 M/53 2 1:45:58.2
 

COMP SINGLESPEED

Singlespeed Men

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Travis Northway 1006 M/32 2 1:22:01.9
 

COMP FATBIKE

Fat Bike Men

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Zach Scharping 1263 M/27 2 1:42:23.5
 

LAMERE CYCLES ELITE

Women 18 and Under

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Gabrielle Mazion 6 F/15 2 1:42:43.8
 

Women 19 to 35

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Eleanor Bacso 11 F/27 2 1:31:13.7
 

Women 36 and Over

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Robin Williams 173 F/38 2 1:27:40.9
 

Men 18 and Under

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Carson Thompson 137 M/17 3 1:31:40.2
2 kailen shackleton 141 M/18 3 1:31:42.4
3 David Hamm 169 M/18 2 1:03:26.1
 

Men 19 to 29

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Mason Bacso 10 M/29 3 1:31:09.3
2 Peter Hager 143 M/27 3 1:32:29.0
3 Jason Colestock 57 M/19 3 1:33:00.0
4 Rowdy Larson 164 M/19 3 1:38:39.6
5 dan madsen 139 M/28 3 1:42:37.1
6 Kevin Thum 26 M/25 3 1:45:32.3
7 Jason Wiebe 142 M/24 2 56:14.2
 

Men 30 to 39

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Dominic Talerico 53 M/34 3 1:26:57.1
2 Mark LaLonde 138 M/35 3 1:26:57.6
3 Brendan Bellew 35 M/36 3 1:32:25.6
4 Jesse Sich 22 M/32 3 1:42:37.8
5 Derek Van De Velde 166 M/35 3 1:44:25.8
6 Chris Crutcher 170 M/39 2 1:19:28.1
 

Men 40 and Over

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Jeff Hall 1 M/41 3 1:27:18.8
2 Ben Olson 7 M/42 3 1:33:08.8
3 Dave Christensen 14 M/54 3 1:36:46.3
4 Jay Richards 16 M/47 3 1:37:42.1