2017 MNMBS #6 Border Battle

Age Group Summary

July 09, 2017



MIDWEST SUPPLIES MARATHON

Open Women

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Pam Nielsen 3216 F/41 6 4:03:23.9
2 Kjerstie Wiltzen 3212 F/33 6 4:48:07.9
3 Ridge Pidde 3209 F/41 5 3:40:15.8
4 Valerie Dosland 3012 F/49 4 3:56:01.6
 

Open Men

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Matthew Abel 3194 M/36 8 4:16:46.2
2 Bruce Martens 3000 M/39 8 4:25:26.9
3 Nikolai Anikin 3208 M/37 8 4:31:15.3
4 Ken Raiche 3203 M/42 8 4:33:42.3
5 Jeff Colbert 3217 M/49 8 4:38:33.6
6 Mat Moore 3037 M/45 7 3:56:20.7
7 Marcus Bush 3199 M/33 7 3:56:28.6
8 Nate Hackensack 3004 M/37 7 4:03:19.3
9 Jeremie Van Ryswyk 3210 M/43 7 4:03:29.6
10 Dustin Gaffke 3001 M/35 7 4:05:07.3
11 Jason Gerken 3015 M/39 7 4:12:56.7
12 Kevin Supple 3202 M/45 7 4:12:57.2
13 Clint Swenson 3005 M/45 7 4:15:59.9
14 Ray Nickles 3211 M/36 7 4:16:43.0
15 Jeff Bushendorf 3214 M/36 7 4:16:43.1
16 Steven Pippin 3204 M/47 7 4:22:55.6
17 Randy Brendal 3020 M/49 7 4:23:54.4
18 Charles Denis 3207 M/37 7 4:27:28.9
19 Mike Binkowski 3013 M/51 7 4:29:41.3
20 Nathan Olson 3039 M/44 7 4:33:23.2
21 Eddie Karow 3213 M/52 7 4:48:05.2
22 Ted Clausen 3028 M/38 6 3:50:58.1
23 Greg Gentle 3196 M/49 6 3:57:58.9
24 David Hein 3206 M/49 6 3:59:57.7
25 Jason Scherman 3022 M/39 6 4:00:55.6
26 Michael Rex Schumacher 3200 M/47 6 4:09:32.4
27 Roberto Madrigal 3205 M/39 6 4:23:54.3
28 Max Ellingson 3215 M/21 5 3:08:08.9
29 Thad Schulz 3027 M/35 5 3:13:11.3
30 Jeff Pettes 3201 M/49 5 3:36:09.0
31 Bruce Klehr 3198 M/43 4 2:39:46.4
 

KIDS COMP

Girls 9 to 10

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Ashlynn Omdahl 5003 F/10 1 37:55.8
2 Kate Nickleski 5220 F/10 1 40:02.4
3 Lillian Thompson 5036 F/ 9 1 43:47.8
 

Girls 11 to 12

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Gracie Gujer 5030 F/11 1 23:37.6
2 Sylvia Klecker 5209 F/12 1 30:56.1
3 Charlotte Emanoff 5031 F/11 1 33:21.2
4 Charli Worcester 5207 F/11 1 35:41.7
5 Kaia Omdahl 5033 F/11 1 38:10.2
6 Charlotte Smith 5202 F/11 1 42:30.7
 

Girls 13 to 14

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Ayden Ochs 5038 F/14 1 28:51.5
 

Boys 8 and Under

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Henry Hathaway 5012 M/ 8 1 33:03.5
2 Isaac Halverson 5025 M/ 7 1 36:50.3
3 Lyndon Young 5195 M/ 7 1 38:26.7
 

Boys 9 to 10

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Tyler Wujcik 5001 M/10 1 25:47.1
2 Corban Carlson 5017 M/10 1 28:05.8
3 Atticus Harding 5019 M/10 1 28:08.6
4 Nathaniel Halverson 5023 M/ 9 1 30:13.0
5 Edison Binsfeld 5007 M/10 1 30:23.8
6 Ethan Albrecht 2426 M/ 9 1 31:20.8
7 Ethan Swenka 5013 M/10 1 32:14.1
8 Marcus Olson 5008 M/10 1 32:34.5
9 Jack Swenka 5014 M/ 9 1 33:06.9
10 Alex Burnam 5029 M/10 1 33:44.4
11 Cash Janowiec 5016 M/ 9 1 35:11.6
12 Tyler Davidson 5000 M/ 9 1 35:53.3
13 Dylan Deheim 5217 M/ 9 1 48:38.1
 

Boys 11 to 12

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Laz Janowiec 5015 M/12 1 23:00.0
2 Owen Harding 5018 M/12 1 23:14.9
3 Brody Gregg 5041 M/11 1 23:37.4
4 Jackson Garcia 5192 M/12 1 26:13.1
5 Pierce Meyer 5219 M/12 1 26:44.6
6 Benjamin Voiles 5197 M/11 1 28:11.6
7 Joseph McNeil 5188 M/12 1 28:32.0
8 Brody Page 5194 M/11 1 28:52.7
9 Micah Wiener 5190 M/11 1 29:35.1
10 Owen Dickinson 5191 M/11 1 32:31.7
11 Matthew Voss 5027 M/12 1 33:13.5
12 Carson Stenger 5231 M/12 1 33:14.1
13 Morgan Hendricks 5218 M/12 1 33:29.1
14 Connor McKinley 5021 M/11 1 33:39.4
 

Boys 13 to 14

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Myles Brown 5026 M/13 1 21:43.2
2 Ben Frensko 5002 M/13 1 22:16.6
3 Owen Hall 5216 M/14 1 23:01.3
4 Jackson Voss 5037 M/14 1 27:19.6
5 Zachary Pierce 5198 M/13 1 27:53.6
6 Liam Strong 5210 M/14 1 33:47.0
7 Callan McKinley 5020 M/13 1 35:13.5
8 Tanner Janaszak 5211 M/13 1 37:03.9
 

CITIZEN

Women 14 and Under

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Isabella Dickmeyer 4284 F/14 2 57:04.0
2 Gabrielle Gujer 4052 F/13 2 57:35.6
3 Isabella Mazion 4118 F/12 2 1:01:36.7
4 Elizabeth Yray 2511 F/14 2 1:01:54.0
5 Maysa Burnam 4051 F/12 2 1:04:02.8
6 Selah Scherman 4049 F/12 2 1:06:33.8
7 Ellie Hale 4018 F/12 2 1:26:24.8
 

Women 30 to 39

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Cass Studer 4077 F/36 2 1:22:14.6
 

Women 40 to 49

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Traci Gujer 4373 F/48 2 1:03:41.8
2 Amy Ochs 4080 F/45 2 1:04:42.2
3 Brandi Strong 4380 F/45 2 1:10:31.9
4 Tammy Hale 4019 F/42 2 1:18:10.3
 

Women 50 and Over

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Chris Przybylski 2507 F/51 2 1:27:04.2
 

Men 12 and Under

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Lucas Thompson 4319 M/12 2 57:24.4
2 Brady Thompson 4057 M/12 2 57:27.6
3 Jacob Olson 4015 M/12 2 58:52.2
4 James Halverson 4378 M/11 2 1:01:07.7
5 Colten Lajoie 4009 M/11 2 1:11:18.1
 

Men 13 to 14

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Liam McDonald 4043 M/14 2 50:55.0
2 Ethan Van Zee 4055 M/14 2 52:22.1
3 John-Eric Klecker 4054 M/14 2 52:22.7
4 Nathaniel Otte 4281 M/14 2 56:06.0
5 Luke Jensen 4022 M/14 2 1:08:54.1
6 Ethan Smith 2491 M/14 2 1:10:43.1
 

Men 15 to 18

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Saxon Kucin 4090 M/16 2 58:20.2
2 Carson Lee 4353 M/15 2 58:20.4
3 Misha Meyer 4011 M/18 2 58:37.2
 

Men 19 to 29

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Luke Drinkerd 4348 M/26 2 58:24.5
2 Rauindra Deonauth 4330 M/29 2 59:21.8
 

Men 30 to 39

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Aaron Benson 4116 M/36 2 48:21.3
2 Ricky Pechacek 2523 M/30 2 52:13.9
3 Nate Lee 4355 M/37 2 54:09.8
4 Peter Hansen 4387 M/34 2 55:36.5
5 Jesse Hagglund 4031 M/34 2 55:50.5
6 Patrick Traynor 4337 M/36 2 56:36.2
7 David Snyder 4374 M/39 2 1:00:25.4
8 Robert Pretts 4326 M/38 2 1:02:33.0
9 Timothy Hohn 4325 M/31 2 1:04:11.4
 

Men 40 to 49

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Vince Meyer 4379 M/48 2 51:35.7
2 Matt Petersen 4002 M/42 2 52:05.2
3 Brent Gregg 4014 M/42 2 52:06.4
4 Mitchell Mohs 4023 M/41 2 52:10.2
5 Kristian Dolan 4385 M/45 2 52:15.5
6 Matt Lehmann 4308 M/43 2 52:18.3
7 Pierpaolo Mattana 4329 M/45 2 55:35.0
8 Brent Bauer 4321 M/46 2 56:35.5
9 Brandon Verbrugge 4076 M/42 2 58:02.2
10 Luke Fiore 4070 M/41 2 58:37.1
11 Jamie Wujcik 4004 M/47 2 58:48.5
12 William Drinkerd 4346 M/45 2 58:55.9
13 Fred Vagts 4020 M/47 2 59:34.3
14 Drew Pierce 4394 M/44 2 1:07:15.3
15 Anthony McNeil 4315 M/44 2 1:08:19.3
16 Chris Ochocki 4328 M/42 2 1:09:00.3
17 Bob Czajkowski 4368 M/48 2 1:11:00.9
18 Kevin Strong 4363 M/47 2 1:11:25.4
19 Bob Denton 4324 M/46 2 1:19:41.3
 

Men 50 to 59

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Doug Tjosvold 4376 M/59 2 52:16.3
2 Jeff Dekko 4053 M/51 2 54:13.7
3 Scott Guhl 4047 M/58 2 56:45.1
4 Tom Keller 4021 M/57 2 57:53.3
5 Steven Basney 2515 M/53 2 1:06:11.7
6 Eric Jacobson 4263 M/52 2 1:07:15.1
7 Jon Berglund 4316 M/57 2 1:19:55.0
 

Men 60 and Over

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Thomas Smisek 4320 M/69 2 59:17.2
2 Tim Gallagher 4001 M/61 2 1:03:26.6
 

CITIZEN CLYDESDALE

Citizen Clydesdale

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Donald Stenger 4327 M/42 2 57:00.1
2 Mark Gujer 4371 M/55 2 57:51.0
3 Brian Stanley 4078 M/47 2 58:48.6
4 Tom Paquette 4260 M/47 2 1:03:48.5
5 Jeff Robinson 4369 M/50 2 1:05:08.2
 

HIGH SCHOOL

Open Women

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Amelia Lehmann 4349 F/14 2 52:58.0
2 Sydney Stenger 4372 F/13 2 54:02.9
3 Samantha Klepperich 4364 F/15 2 55:30.0
4 Eleanor Dolan 4384 F/14 2 1:01:52.8
 

Open Men

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Christopher Boucher 4357 M/15 2 49:05.3
2 Isaac Silver 4398 M/13 2 50:10.5
3 Derek Fromm 4725 M/14 2 52:13.4
4 Oliver Hunter 4514 M/14 2 52:22.2
5 Evin Roddy 4386 M/14 2 52:59.9
6 Leo Paquette 4259 M/14 2 53:00.7
7 Ben Gujer 4382 M/14 2 54:02.0
8 Caden Albrecht 4362 M/14 2 54:10.5
9 Leo Bergner 4399 M/14 2 54:19.2
10 Peter Herrick 4360 M/16 2 54:26.8
11 Vincent Ramirez 4344 M/13 2 54:29.1
12 Dylan McKellips 4350 M/14 2 54:32.3
13 Nathan Pierce 4393 M/15 2 55:29.5
14 Caleb Peterson 4354 M/14 2 55:51.5
15 Samuel Lovejoy 4359 M/14 2 56:25.8
16 Donovan Roddy 4383 M/14 2 56:47.0
17 Benjamin Casey 4391 M/15 2 56:47.6
18 Dakota Kelly 4389 M/16 2 56:47.6
19 Noah Anderson 4392 M/14 2 56:56.5
20 Gavin Czajkowski 4342 M/14 2 57:07.0
21 Eli Kotz 2538 M/14 2 57:09.4
22 Roger Anderson 4336 M/14 2 57:24.2
23 Gabe Meyer 4347 M/15 2 58:32.3
24 Jonathon Slayton 4358 M/14 2 58:59.2
25 Josh Penshorn 4335 M/15 2 58:59.7
26 Levi Schumacher 4388 M/13 2 1:00:40.3
27 Adam Craig 4356 M/15 2 1:00:48.8
28 Philip Apel 4338 M/14 2 1:01:24.5
29 Chase Kolbow 2549 M/13 2 1:03:18.8
30 Simon Snyder 4377 M/12 2 1:03:34.0
31 Bryce Albrecht 4361 M/12 2 1:04:25.4
32 Matthew Clarke 4370 M/16 2 1:05:38.5
33 Adam Wetmore 4365 M/16 2 1:05:43.0
34 Owen Skroch 4352 M/13 2 1:05:45.1
35 Ari Silver 4343 M/17 2 1:08:53.8
36 Amane Gustafson 4390 M/14 2 1:09:23.4
37 Josiah Nelson 4381 M/14 2 1:09:25.4
38 Gabe Birkmeier 4375 M/14 2 1:12:17.4
39 James Curran 4351 M/13 2 1:13:46.3
40 Ryan Moter 4396 M/15 2 1:16:29.0
41 Alec Gooder 4331 M/16 2 1:17:13.1
42 Frank Denton 4334 M/12 2 1:17:41.2
43 Brandon Riley 4395 M/16 2 1:24:57.4
44 Jackson Pettes 4367 M/14 2 1:27:08.9
45 Braiden Penshorn 4332 M/12 2 1:33:51.4
46 Isaac Hughes 4366 M/13 1 32:10.7
47 Mason Carter 4400 M/14 1 34:40.5
 

NORTHERN BREWER SPORT

Women 14 and Under

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Sudie Hall 2112 F/14 2 1:13:26.9
 

Women 15 to 18

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Kasia Bednarski 2524 F/16 2 1:11:53.7
2 Emma Albrecht 2484 F/16 2 1:16:01.2
3 Ellie Shuros 2053 F/16 2 1:21:44.1
4 Josephine Ramirez 2521 F/15 2 1:24:10.1
5 Meryl Sudeith 2079 F/15 2 1:24:54.8
6 Erin Berglund 2031 F/18 2 1:51:09.5
 

Women 19 to 29

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Ashley Busack 2075 F/28 2 1:14:44.0
2 Jenny Beckman 2477 F/28 2 1:23:34.2
3 Sara Burroughs 2525 F/28 2 1:26:22.6
 

Women 30 to 39

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Ronnie Lajoie 2021 F/39 2 1:12:43.1
2 Annika Hey 2476 F/32 2 1:30:11.7
3 Mandi Hibbert 2050 F/34 2 1:34:19.4
4 Sara Spring 2437 F/34 2 1:40:19.0
5 Oriann Johnson 2013 F/34 2 1:43:01.3
 

Women 40 to 49

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Judy Olstad 2455 F/45 2 1:23:44.6
2 Molly Moilanen 2077 F/42 2 1:25:30.6
3 Jana Velo 2502 F/45 2 1:26:20.7
4 Mel'Anie Lund 2003 F/46 2 1:27:28.6
5 Catherine McDonald 2058 F/43 2 1:35:38.3
6 Lisa Pugh 2128 F/47 2 1:40:39.1
 

Women 50 and Over

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Laura Bednarski 2475 F/50 2 1:17:20.3
2 Martha Flynn 2433 F/52 2 1:20:17.2
3 Kris Brazil 2092 F/52 2 1:20:21.1
4 Karen Kelley 2509 F/63 1 1:41:34.8
5 Kathy Bacso 2480 F/56 1 1:41:37.2
 

Men 14 and Under

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Andrew Shuros 2052 M/14 2 1:08:12.9
2 Barrett Hall 2506 M/14 2 1:11:22.2
3 Preston Kohl 2097 M/14 2 1:15:12.2
4 Max Bergner 2473 M/12 2 1:20:47.5
5 Myles Brown 2522 M/13 2 1:23:20.2
6 Max Janowiec 2040 M/13 2 1:27:41.8
 

Men 15 to 18

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Willem Krattley 2435 M/15 2 1:07:13.0
2 Cole Johnson 2045 M/15 2 1:07:13.0
3 Gabe Czajkowski 2529 M/17 2 1:08:52.0
4 Chihiro Gustafson 2438 M/17 2 1:10:55.1
5 Zachary Dekko 2129 M/17 2 1:12:46.9
6 Flynn Codding 2432 M/16 2 1:13:46.6
7 Henry Jackson 2020 M/16 2 1:14:07.7
8 Mason Fife 2039 M/16 2 1:16:48.8
9 Gabriel Steinmetz 2014 M/17 2 1:18:26.1
10 Connor McDonald 2057 M/15 2 1:21:16.8
11 Haakon Svendsen 2548 M/17 2 1:23:36.6
12 Zach Burnam 2069 M/15 2 1:41:05.4
 

Men 19 to 29

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 James Hoffmann 2439 M/20 2 1:09:03.6
2 Alexander Busack 2076 M/29 2 1:10:46.8
3 Jacob Jackson 2429 M/28 2 1:11:24.1
4 Dustin Anderson 2023 M/24 2 1:14:21.5
 

Men 30 to 39

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Brian Mohrlant 2440 M/37 2 1:05:33.5
2 Ben Sandberg 2519 M/31 2 1:09:08.3
3 Kyle Fiebelkorn 2442 M/30 2 1:09:10.4
4 Mike Halverson 2055 M/38 2 1:09:58.1
5 Nicholas Klever 2024 M/30 2 1:10:46.6
6 Andrew Gislason 2448 M/36 2 1:11:33.0
7 Jake Palen 2449 M/34 2 1:11:50.8
8 Eric Hughes 2002 M/36 2 1:13:16.9
9 Robert Erickson 2431 M/31 2 1:20:05.2
10 Andy Boe 2056 M/33 2 1:25:17.8
 

Men 40 to 49

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Nick Pettis 2109 M/44 2 1:07:46.8
2 Bill Walters 2000 M/40 2 1:07:54.0
3 Tony Lema 2503 M/48 2 1:09:04.9
4 Matt Lacey 2444 M/43 2 1:09:10.9
5 Brandon Nelson 2513 M/43 2 1:10:41.3
6 Mike Andert 2038 M/46 2 1:10:43.5
7 John Gregg 2065 M/47 2 1:13:00.8
8 Thomas Little 2487 M/46 2 1:13:17.6
9 Bryan Schoenberger 2111 M/48 2 1:14:28.9
10 Jonathan Thompson 2428 M/48 2 1:14:29.0
11 Matthew Johnson 2044 M/45 2 1:14:38.1
12 Ron Smith 2497 M/46 2 1:15:36.4
13 Adam Emanoff 2082 M/42 2 1:15:47.1
14 Cal Collins 2526 M/45 2 1:18:08.8
15 Nate Birkmeier 2520 M/41 2 1:20:51.6
16 Joshua Worcester 2485 M/42 2 1:21:56.9
17 Craig Talbot 2441 M/40 2 1:22:38.7
18 Jose Diaz 2030 M/44 2 1:23:27.5
19 David Janaszak 2042 M/45 2 1:32:54.5
20 Thomas Steinmetz 2445 M/46 2 1:40:03.3
 

Men 50 to 59

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Jeff Tollefson 2474 M/51 2 1:07:24.4
2 Ted Siefkes 2505 M/54 2 1:09:51.5
3 Bryan Janowiec 2041 M/50 2 1:10:22.2
4 Mike Grace 2436 M/54 2 1:10:39.9
5 Todd Trembley 2093 M/59 2 1:13:14.2
6 Jeff Meyer 2022 M/53 2 1:13:45.0
7 Craig Brown 2062 M/53 2 1:14:29.0
8 Steve Tracy 2004 M/51 2 1:15:31.7
9 David McKinley 2051 M/51 2 1:18:16.9
10 Frank Zink 2032 M/54 2 1:18:33.5
11 Tony Schwichtenberg 2533 M/50 2 1:18:35.8
12 Jeff Leif 2454 M/54 2 1:18:40.5
13 Brian Akullian 2468 M/54 2 1:20:33.9
14 Rich Colestock 2090 M/51 2 1:20:39.4
15 Curt Schlough 2447 M/50 2 1:24:22.9
16 Frank Bobick 2009 M/50 2 1:28:48.0
17 Dean Bacso 2481 M/55 2 1:36:50.7
18 Mark Schuttenhelm 2517 M/57 2 1:42:55.1
19 Ron Kapaun 2100 M/57 2 1:45:53.7
 

Men 60 and Over

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Steve Kapaun 2026 M/61 2 1:11:50.2
2 Bill Styer 2427 M/63 2 1:15:31.8
3 Thomas Gujer 2071 M/60 2 1:18:35.1
4 Tom Bengel 2430 M/67 2 1:23:51.6
5 Scott Deitz 2516 M/61 2 1:24:08.3
6 Denny Barry 2087 M/68 2 1:26:50.3
 

NORTHERN BREWER SPORT CLYDESDALE

Sport Clydesdale

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Luke Schuttenhelm 2527 M/26 2 1:09:52.5
2 Aaron Pidde 2518 M/42 2 1:14:40.2
3 Chad McDonald 2010 M/46 2 1:16:44.2
4 Troy Herlick 2450 M/37 2 1:17:03.4
5 Todd Hale 2025 M/42 2 1:18:37.7
6 Kory Johnson 2012 M/35 2 1:21:09.5
7 Ian Gustafson 2451 M/48 2 1:24:58.2
8 Brock Lundberg 2452 M/42 2 1:28:16.9
9 Matthew Forst 2514 M/43 2 1:33:45.6
10 Jeff Brand 2504 M/60 2 1:46:25.3
 

COMP

Men 18 and Under

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Campbell Karjala 1069 M/17 3 1:37:13.8
2 Mikael Ellingson 1064 M/17 3 1:40:03.4
3 Casey Porter 1030 M/17 3 1:51:44.5
4 Isaac Hale 1015 M/16 3 1:54:53.2
 

Men 19 to 29

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Hayden Schlough 1251 M/19 3 1:32:10.4
2 Logan Schlough 1249 M/21 3 1:32:13.6
3 Kyle Krause 1307 M/27 3 1:37:13.6
4 Mark Sullivan 1017 M/28 3 1:40:55.7
5 Anders Burdick-Levang 1262 M/20 3 1:57:34.7
6 Zach Goldberg 1311 M/23 3 2:08:46.5
 

Men 30 to 39

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 David Jensen 1020 M/34 3 1:34:58.8
2 Tucker Hibbert 1068 M/33 3 1:35:46.5
3 Casey Lajoie 1011 M/39 3 1:39:18.7
4 Andrew Urban 1034 M/36 3 1:40:22.3
5 Justin Bakken 1062 M/37 3 1:40:32.0
6 Justin Munson 1063 M/30 3 1:42:30.9
7 Mark Foslien 1061 M/39 3 1:43:34.8
8 Dan Deroma 1005 M/32 3 1:43:53.8
9 Aj Lange 1000 M/30 3 1:44:30.2
10 Nathan Kremer 1048 M/37 3 1:45:58.7
11 Matthew Kohner 1028 M/39 3 1:46:11.1
12 Jose Perez 1273 M/39 3 1:47:42.5
 

Men 40 to 49

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Allan Shuros 1060 M/43 3 1:38:14.3
2 Eric Bernhardt 1324 M/45 3 1:40:38.5
3 Michel Dalal 3220 M/46 3 1:40:40.7
4 Matthew Engen 1014 M/48 3 1:41:20.0
5 Ryan Hudak 1016 M/44 3 1:41:37.3
6 Jeffrey Penman 1002 M/49 3 1:44:13.5
7 James Kauth 1316 M/47 3 1:48:27.2
8 Andrew Chaffe 1050 M/43 3 1:48:54.3
9 Rich Omdahl 3218 M/45 3 1:50:15.3
10 Todd Bollom 1325 M/48 3 1:51:13.6
11 Jason Ruesch 1088 M/45 3 1:53:45.3
 

Men 50 to 59

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Scott Lund 1001 M/50 3 1:38:31.9
2 Piotr Bednarski 1321 M/51 3 1:40:20.1
3 Ladric Grant 1013 M/53 3 1:40:42.3
4 Frank Lowry 1323 M/56 3 1:41:37.2
5 Kevin Froemming 1065 M/58 3 1:44:28.2
6 Gary Santoorjian 1319 M/56 3 1:45:25.8
7 Tim Hieb 1003 M/58 3 1:45:59.2
8 Mike Anderson 1010 M/54 3 1:46:28.7
9 Tom Delaney 1305 M/54 3 1:47:01.6
10 Dan Inderieden 1052 M/53 3 1:52:46.7
11 Russell Talib Cadogan 1059 M/50 3 1:52:59.9
12 Karl Svedberg 1322 M/56 3 1:53:48.6
13 Todd Bauer 3221 M/53 3 1:56:54.6
14 Leigh Mazion 1008 M/53 3 2:02:10.3
 

Men 60 and Over

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Robert Ogren 1047 M/69 3 1:54:03.4
2 Mark Klingelhoets 1023 M/64 3 1:59:59.2
3 Larry Marx 1315 M/68 3 2:18:57.2
 

COMP SINGLESPEED

Singlespeed Men

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Travis Northway 1006 M/32 3 1:41:36.6
2 Matt Sylvester 1054 M/45 3 1:47:16.3
3 Mac Hansen 1053 M/19 3 1:57:42.7
 

COMP FATBIKE

Fat Bike Men

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Brian Rogers 1317 M/28 3 1:44:56.4
2 Dan Wipper 1012 M/46 3 1:48:17.2
3 Brad Haugen 1318 M/43 3 2:18:58.2
4 Curtis Tesch 1055 M/56 3 2:26:21.0
 

LAMERE CYCLES ELITE

Women 18 and Under

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Gabrielle Mazion 6 F/15 3 1:55:36.6
2 Madelyn Anderson 221 F/15 3 1:58:09.3
 

Women 19 to 35

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Eleanor Bacso 11 F/27 3 1:39:51.5
2 Megan Barr 20 F/30 3 1:43:37.8
3 Jessica Adams 15 F/28 3 1:49:29.5
4 Kathryn Thompson 198 F/32 3 2:02:14.5
5 Madeleine Hanley 196 F/20 3 2:17:21.3
 

Women 36 and Over

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Rebecca Ireland 32 F/40 3 1:42:09.6
2 Bonnie Weiskopf 188 F/49 3 1:53:26.0
 

Men 18 and Under

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Carson Thompson 189 M/17 4 2:00:17.4
2 Calvin Sandberg 19 M/16 4 2:07:28.3
3 Adam Altmann 194 M/18 4 2:11:18.9
 

Men 19 to 29

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Mason Bacso 10 M/29 4 1:57:34.3
2 Kasey Basco 224 M/26 4 1:59:04.4
3 Samuel Berkland 199 M/27 4 1:59:05.0
4 Jack Ellingson 30 M/19 4 2:02:23.2
5 Rowdy Larson 193 M/19 4 2:02:33.0
6 Kevin Thum 26 M/25 4 2:04:45.2
 

Men 30 to 39

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Jesse Lalonde 240 M/38 4 1:52:45.7
2 Dominic Talerico 53 M/34 4 1:52:46.1
3 Brendan Bellew 35 M/36 4 2:00:05.6
4 Jesse Sich 22 M/32 4 2:05:02.5
5 Agustin Deltour 59 M/38 4 2:05:09.3
6 Ben Hey 190 M/38 4 2:07:12.2
7 Matthew Omeara 218 M/36 4 2:09:18.1
8 Matt Leizinger 191 M/34 4 2:10:57.2
9 Tom Puzak 70 M/39 4 2:11:09.0
10 Eric Hathaway 21 M/38 4 2:14:37.9
11 Phil Carlson 28 M/38 4 2:14:40.2
12 Patrick Ellis 203 M/33 4 2:19:47.0
13 Mike Watercott 8 M/36 4 2:24:45.1
14 Joshua Clarkman 47 M/33 3 1:42:02.7
15 Benjamin Cox 1320 M/32 2 1:34:19.7
16 Eric Oftedahl 56 M/34 1 29:15.6
17 Adam Froemming 223 M/35 1 1:28:25.8
 

Men 40 and Over

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Jeff Hall 1 M/41 4 1:55:07.0
2 John Sandberg 18 M/50 4 2:02:23.8
3 Matthew Nelson 23 M/42 4 2:04:37.9
4 Ben Olson 7 M/42 4 2:06:31.5
5 John Holtan 205 M/44 4 2:07:49.4
6 Steve Stocker 51 M/46 4 2:10:05.0
7 Rick Erickson 212 M/48 4 2:10:24.6
8 Rob Duggan 46 M/45 4 2:11:24.6
9 Eric Pirius 216 M/50 4 2:14:13.9
10 Robert Kohl 4 M/46 4 2:14:29.7
11 Wade Bergner 213 M/50 4 2:14:41.5
12 Jeff Weyrens 222 M/47 4 2:17:52.2
13 Erik Paulson 38 M/44 4 2:23:55.5
14 Jay Henderson 225 M/46 4 2:27:21.8
15 Jon Friedell 207 M/51 4 2:31:22.1
16 Chris Fischer 192 M/41 2 1:03:32.6